Projekty koncepcyjne

Jest to wstępny projekt, powstały w oparciu o wywiad z inwestorem oraz ewentualnie sporządzony program funkcjonalny. Mówiąc w skrócie projekt koncepcyjny jest uproszczoną wersją projektu budynku, wnętrza itp. Przedstawia on w przybliżony sposób zamiary projektanta względem danego zadania. Określa kierunek w jakim zmierzać ma projekt w dalszych fazach. Skupia się w dużej mierze na wrażeniowym potraktowaniu zagadnienia projektowego. Składa się zwykle ze schematów obrazujących ideę projektową, sposób zagospodarowania otoczenia, rzutów, przekrojów, elewacji budynku(w niskim stopniu szczegółowości – zwykle skala ok 1:200), widoków 3d, wizualizacji oraz często makietowych reprezentacji obiektów. Zwykle stanowi materiał bazowy do wyceny inwestycji. Jest też podstawowym wiążącym opracowaniem w oparciu, o który powstają kolejne fazy projektu.

Projekty koncepcyjne mogą powstawać tylko w branży architektonicznej, ale dla bardziej skomplikowanych budynków tworzone są też koncepcje wielobranżowe uwzględniające już w sobie podstawowe dane na temat konstrukcji i instalacji w budynku. Ceny projektów koncepcyjnych stanowią zwykle niewielki procent wartości całości prac projektowych, gdyż zwykle przebiegają szybko, nie wymagają szczegółowych uzgodnień oraz nie są opracowaniami szczegółowymi.

Przygotowywane przez nas zwykle projekty koncepcyjne składają się z części rysunkowej i opisowej (często zawartej na arkuszach rysunkowych). Etap koncepcyjny zakłada przedstawienie 2 wariantów podejścia do sposobu projektowania obiektu. Warianty te przedstawione inwestorowi poddawane są jego ocenie i w oparciu o nią wybierany jest zwykle jeden z nich, który później jest uszczegóławiany i uzupełniany. Projekt obejmuje podstawowe graficzne przedstawienie obiektu w otoczeniu, układu wnętrz oraz ekspresji elewacji wraz rozwiązaniami funkcjonalnymi, materiałowymi i konstrukcyjnymi. W trakcie tworzenia projektu koncepcyjnego tworzony jest przez nas trójwymiarowy model obiektu, który jest przystępnym sposobem przedstawienia idei, formy, sposobu działania i wyglądu projektowanego budynku. Pozwala to by nawet osoby nie mające styczności z projektowaniem doskonale poznały intencję projektanta i wiedziały na co decydują się w procesie projektowym.

Ostatecznie zatwierdzony projekt koncepcyjny (w efekcie spotkań, dyskusji i dopasowywania projektu do życzeń inwestora) jest podstawą do sporządzenia wstępnych szacunków cenowych budowy oraz do sporządzenia projektu budowlanego będącego główną podstawą formalną procesu inwestycyjnego.